Mont Blanc

Mont Blanc 4808mnm

Mont Blanc je masiv složen z mnoha vrcholů a věží, z nichž každý má své vlastní cesty. Tímto masivem prochází francouzsko – italská hranice. Jsou zde čtyři "normální" cesty, které nejsou moc obtížné (ale ne bez nebezpečí!),jsou však velmi populární, a proto často přeplněné, zejména cesta přes Gouter. Všechny trasy končí na stejném hřebenu. Mont Blanc byl poprve vylezen 8. srpna 1786 Jacques Balmatem a Michel Paccardem, první žena dosáhla vrcholu, v roce 1808, byla to Marie Paradisová.

POZOR! Všechny trasy vyžadují kvalifikované znalosti pohybu po ledovci. Počasí na Mont Blanc se může změnit velmi rychle, takže je potřeba být připraven na cokoli. Vrcholový hřeben je úzký a exponovaný.

 

I.Varianta

Výstup přes Aiguille du Goûter (označována, jako Normalka), zde je velmi nebezpečný přechod přes "Grand Couloir", kde neustále padají kamenné laviny. Z tohoto důvodu, někdo raději přespí na Tete Rousse a  Couloir přechází brzo ráno. Chata Rif Gouter se špatně rezervuje, na celou sezonu ji mají zabukovanou místní kanceláře

·  1. den: Vlakem ze St.Gervais do le Nid d‘Aigle nebo lanovkou z les Houches - Bellevue. Výstup na chatu Téte Rouse 3167 m, cca 2-3hod (zde se dá spát ve stanech) nebo na chatu Gouter 3817 m (cca 6hod. z Nid d’Aigle), zvolíme podle volného místa a můžeme se domluvit na polopenzí.

·  2.den Z Gouteru na Dome du Gouter 4304 m – chata Vallot 4362 m – Mont Blanc 4808 m.(cca 6hod. z Gouteru) Potom následuje sestup zpět na nádraží le Nid d’Aigle

 Obtížnost: PD-/PD+

 

II.Varianta

Grand MULETS 3051m je jedna z delších cest na vrchol. Po cestě je spousta velkých trhlin a padajících seraků, vystoupáme do sedla Col du Dôme (cca7hod.)  a pokračuje se variantou č.I. Přes větší trhliny jsou dány žebříky, ale nedá se na to spoléhat. Při špatném počasí, to může být téměř nemožné najít správnou cestu.

Je to ideální cesta pro jarní skialpinisty

Obtížnost PD+

 

III. Varianta

Další možností je trasa z Aiguille du Midi, která vede přes Mont Blanc du Tacul, Mont Maudit na Mont Blanc. Tato varianta je o stupeň těžší než normalka, nově je zde doporučen pouze 1 klient, nebo 2 se zkušenostmi s lezením ledopádů

Obtížnost PD+

 

IV. Varianta

Nejznámější cestou na italské straně je přes chatu Gonellu 3072m (7-9hod.) z Val Veny. Trasa cesty vede přes ledovec  Dôme a Miage dále na hřeben Aig. Grises , Piton des Italien a hřeben Col de Bionnassay a na Dôme du Gouter, kde se napojujeme na předchozí trasy Goûter.

VAROVÁNÍ: Toto je alpinistická trasa nikoli turistická. Jsou zde exponovaná místa a ne úplně lehká feráta,aby jste mohli tuto cestu absolvovat  musíte mít dostatečnou fyzickou a technickou přípravu a jasný meteo.

Obtížnost PD

 

 

V. Varianta

Velký traverz

1. den: výstup na chatu Conscrits (2730 m)

2. den: Výstup na Aig. Berangerie (3425 m) a traverz Domes de Miage (3673 m) a přes Col du Miage na bivak Durrier (3367 m).

3/4.den : Výstup na Aig. du Bionassay (4052 m) a přes Pitondes Italiens pokračujeme na Dome du Gouter a chatu Vallot 4362 m , zde noc nebo podle času výstup na Mont Blanc 4808 m. Sestup trasou přes tři hory (Maudit, Tacul) na chatu Cosmic nebo přímo na horní stanici lanovky na Aig. Du Midi.

Obtížnost PD+

 

Pro vystup na Mont Blanc doporučuji :

  • zkušenosti s chuzí na mačkach a s cepínem
  • 2 aklimatizační dny
  • dobrou fyzičku
  • idealně mít zkušenosti z výstupu na lehkou 4000 - ku

V ceně je zahrnuto:  vedení tůry, zapůjčení výstroje: mačky, sedák, cepín, helma,lano

V ceně není zahrnuto: Ubytování v Chamonix a na chatách, polopenze, pojištění (doporučuji OeAV – můžu zajistit)
Ticket 3dny 81 EUR letní sezóna
Nocleh s polopenzí na Tete Rousse: 60 EUR pro členy Alpenvereinu
Nocleh s polopenzí na Gouter: 100 € pro členy Alpenvereinu
Nocleh s polopenzí na chatě Cosmique: 65 EUR

Doporučené vybavení:  termoprádlo, čepice, rukavice, bunda fleece, kalhoty a bunda s GTX
Batoh 35-40 l, boty na mačky, návleky, čelovka, krém proti slunci, sluneční brýle
Sedací úvaz, 3 x šroubovací karabina, 1 x HMS karabina, 2 x karabina obyč, 1 x ledovcový šroub, prusíky průměr 6 mm délky 5 m 1 x, 3 m – 1 x, 1,5 m – 2 x, mačky, cepín, helma

 


Fotogalerie: Mont Blanc

/album/fotogalerie-mont-blanc/a117770-jpg2/
/album/fotogalerie-mont-blanc/a179686-jpg/
/album/fotogalerie-mont-blanc/a322090-jpg/
/album/fotogalerie-mont-blanc/a201192-jpg/
/album/fotogalerie-mont-blanc/a202835-jpg/
/album/fotogalerie-mont-blanc/a41824-jpg1/
/album/fotogalerie-mont-blanc/a44352-jpg1/

—————