Grossvenediger  3660mnm

Grossvenediger se nachází v západní části Vysokých Taur a je zároveň čtvrtou nejvyšší horou Rakouska. Ze všech stran je obklopený ledovcem.Na severní a západní straně se rozkládá mohutný ledovec Obersulzbachkees, na jižní straně Dorferkees a na východě Schnattenkees. Z vrcholu je na východě vidět Grossglockner, na jihu Dolomity a na západě Zillertálské Alpy

I.varianta

Ze severní strany je východiskem chata Kursingerhutte. Ze začátku musíte jít východním směrem k Zwischensulzbachtoerl (2917 m, velmi rovná plocha), pak na jih, kde je konečně větší stoupání na Venedigerscharte (3414 m). Tady jste na Schlatenkees v Tyrolsku. V závěru se stáčíte v širokém oblouku západním směrem na vrchol,  4-5 h. je to také krásná skialpová tůra.

II.varianta

Z východu začnete stoupat od Matreier Tauernhaus (1512 m), je možné si vzít taxi do vesničky Innergschloess (1689 m). Pak pokračujte po červeně značené trase č.. 902 vede přímo přes Alter Prager Huette (2489 m).( k chatě 3 - 4 h)

Od chaty prvním stoupáním k nejvyššímu kameni na hřebenu "Niederer Zaun", kde začíná ledovec. Na ledovci v mírném stoupání na široké plató "Obere Keesboden"a kolem Venedigerscharte (3413 m) a na vrchol, 3 - 3,5 h. Pozor je zde mnoho trhlin!

III.varianta

Z jihu jdete kolem chaty Johannishütte a pokračujeme k Defreggerhaus, 2962m. Od chaty půjdete asi 100 metrů na hřeben, kde se navážete a sejdete kousek dolů na velký ledovec Rainerkees. Pokračujte do průsmyku Rainertörl 3422 m Ze sedla vystoupíte  na vrchol ledovce Oberer Keesboden a odtud po hřebeni na vrchol Grossvenediger, 2,5 – 3 hod

 

Grossvenediger